KENDİ KENDİNE HİPNOZ

Oto-Hipnoz

Birçok kişi tarafından hipnoz ve hipnoterapi kavramlarıyla karıştırılan bu yöntem, kişinin yalnızca kendisine hipnoz yapabileceği anlamına gelmektedir. Burada amaç kişinin kendisine belli zamanlarda hipnoz uygulaması yaparak, bedeni rahatlatma, cesaret, özgüven, gerginliği geçirmeye yönelik kısa süreli seanslar yapması söz konusudur. Belli tekniklerle kişi kendisi için en uygun ortamı ayarlar ve rahat edebileceği bir pozisyon alarak derinleşme işlemini gerçekleştirmeye başlar.

Oto-hipnoz uygulamasında herhangi bir patolojik durumun iyileştirilmesi mümkün değildir. Bu ancak hipnoterapi ile mümkündür ve bir uzman tarafından uygulanmalıdır. Oysa oto-hipnoz uygulamasıyla kişi yalnızca gün içerisinde kendisini daha iyi hissetmesi, belli konularda kendisine telkin vererek kişisel durumuyla ilgili ilerlemeler kaydedebilmektedir. Örneğin gece uyumalarında zorluk çeken birisi bu uygulamayı kullanarak bir süre sonra uyku düzenini sağlayabilir. Bir başka örnekte ise, sürekli topluluk karşısında konuşmak zorunda kalacak birisinin, daha etkin bir konuşma yapmasına yönelik kendisine uygulayacağı oto-hipnoz sayesinde gelişme gösterebilmektedir.

Hipnoterapi ve oto-hipnoz arasındaki fark bu anlamda ortaya çıkabilmektedir. Kişi hipnoterapi ile iyileşme gösterirken, oto-hipnoz uygulamasıyla olumlu davranışlar geliştirebilmektedir.Kısaca toparlayacak olursak, kendi kendine hipnoz çok fazla derinleşmeyi gerektirmeyen, süresini tamamen kişinin kendisinin ayarladığı, kısa süreli hedefleri gerçekleştirmek adına, belli periyotlarla kişinin kendisine uyguladığı bir yöntemdir.

KENDİ KENDİNE HİPNOZ (OTOHİPNOZ) ASLINDA HER İNSANIN ZİHNİNDE OLAN BİR KABİLİYETTİR. KENDİMİZDE DEĞİŞTİRMEK İSTEDİKLERİMİZİ ÖNÜMÜZE KOYUP TELKİN ETMEYE KARAR VERDİĞİMİZDE, İRADEMİZ GEVŞEME EMRİYLE BERABER YUMUŞAMAKTA VE DİKKAT UYANIKLIK SEVİYESİNE GELMEKTEDİR. BU YOLLA BİLİNÇALTINA TELKİNLER İŞLEMEYE BAŞLAMAKTADIR.

GECE UYKUYA DALMADAN EVVELKİ ZAMAN OTOHİPNOZ İÇİN EN UYGUN ZAMAN OLARAK TAVSİYE EDİLEBİLİR.

KENDİ KENDİNE TELKİNİN KUVVETİNİ ARTTIRAN NOKTA TEKRARDIR, BELLİ SIKLIKLARLA YAPILAN DÜZENLİ OTOHİPNOZLAR TELKİNİN TESİRİNİ ARTTIRIR.TELKİN ETMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE VERİLECEK TELKİNLERİİ YAZIYA DÖKMEKTE ZİHİNLE KURULAN TEMASI GÜÇLENDİRİR. HER SEANS UYGULAMASINDA GENEL İYİLEŞTİRİCİ TELKİNLER VERİLMEKLE BERABER, SORUN ODAKLI BİR SEANS YÜRÜTMEK İSTENİYORSA SORUNA YÖNELİK TELKİNLERİ İÇEREN BİR SEANS PLANLAMAK GEREKİR. BU UYGULAMAYI DA EN AZ 14 İLA 21 KEZ TEKRARLAMAK DEĞİŞİMİ SAĞLAYACAKTIR. ZİHİNDE VE BEDEBDE DEĞİŞİM SAĞLAMAK İÇİN BELİRLENEN SÜRE ORTALAMA 14 İLA 21 TEKRARDIR.

OTOHİPNOZA BAŞLARKEN HEDEFLERİ BELİRLEMEK, UZUN VE KISA VADELİ PLANLAMAK İLK ADIMDIR. ARDINDAN NEFES EGZERSİZLERİYLE GEVŞEMEYİ SAĞLAMAK, BERABERİNDE KENDİ KENDİNE TELKİN İÇİN NİYETLENİLİR UYGULAMA AMACI DİLE GETİRİLİR NE KADAR SÜRE SONRA UYANMAK İSTEDİĞİNİZ BELİRLENİR, SONRA GÖZÜ SABİTLEME GİBİ KATALEPSİ DURUMA SÜRÜKLEYİCİ İNDÜKSİYONLAR VASITASIYLA DERİNLEŞMEYİ GERÇEKLEŞTİRMEKLE DEVAM EDİLİR. BİR MOTTO BELİRLENEBİLİR, BU YOLLA MİNİMUM ÜÇ KEZ BU MOTTOYU KENDİNİZE TEKRAR ETTİĞİNİZDE DAHA DA DERİNLEŞECEĞİNİZİ VE OTOHİPNOZA HAZIR KONUMA GELECEĞİNİZ TELKİN EDİLİR. SONRASINDA HİPNODRAMA YA DA SADECE TELKİN YOLUYLA DEVAM EDİLİR. BELİRLENEN SÜRE SONUCUNDA UYANMIŞ OLUNUR.

Örnek Otohipnoz Telkin Metni

Otohipnozu yeni uygulamaya başlayanlar için ilk bir hafta 10 dakikalık kendine tesir etme telkini etkilidir.

’Kendi düşüncelerime hükmedebilirim, kendim üzerinde söz sahibiyim.Her gün her noktada kendi üzerimdeki nüfusüm gittikçe artacak.Kendime tesir etmek için herşeye sahibim bunu düşünerek değişikliklere başlıyorum’’

Dikkat, Konsantrasyon Hafıza ve Motivasyon Telkini

‘’Ben berrak bir zihin ve fevkalade açık bir düşünceye sahibim.Muhakemem günden güne kuvvetleniyor. İradem kuvvetlidir, dikkatimi uzun zaman aynı noktada yoğunlaştırabilirim, hafızam esnek, güçlü ve giderek artmakta. Düşüncem keskin ve uyanık.ihtiyacım olan tüm fikirler hafızama geliyorlar ve her vaziyet için bir çözüm buluyorum.”

KENDİNE GÜVEN Telkini

BENİM SİNİRLERİM ÇELİKTENDİR.ARTIK ZİHNİMİN BERRAKLIĞINI MUHAFAZA EDEBİLİYORUM. SAKİNİM, HUZURLUYUM. CANLIYIM, KENDİME İNANCIM VAR.İÇ HUZURUM BAŞIMA NE GELİRSE GELSİN KİM NE DERSE DESİN BOZULMUYOR.KARARLIYIM TELAŞSIZ VE EMİN ADIMLARLA HEDEFLERİME İLERLİYORUM.GİRİŞKEN, ENERJİK VE HAREKETLİYİM.

KENDİNİZE SÖYLEDİĞİNİZ HERŞEY BİR GÜN GERÇEĞİNİZ OLUR…

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir